Detta är ett jazzmöte som inte får missas! Den grymt bra och sköna saxofonisten Per “Ruskträsk” Johansson kommer till Jazzgården (Mat och bar från 1800)
med pianisten Fredrik Hermansson, basisten Paul Sollinger och trummisen Janne Kullhammar.
Per kommer från byn Ruskträsk utanför Lycksele och är en av våra mest anlitade musiker genom sitt spel på hundratals skivinspelningar. Han har gjort störst avtryck i jazzen genom sin medverkan i grupperna Oddjobb och Kullrusk. Har i många år spelat med Bo Kaspers Orkester. Driver ska-bandet Jobalities och har hörts tillsammans med Nils Landgren Funk Unit, Blacknuss Allstars, Sonic Mechatronik Arkestra, Pierre Swärd (gästar gården 24 april!), Eric Gadd, Mando Diao med flera.
Det kommer bjudas på jazzlåtar som Per valt just för denna konstellation, just för denna afton, just för er kära publik!
Carlshälls Gård - Jazzgården - hälsar Er varmt Välkomna!